Spoločné rozhodovanie ako dobrý nástroj angažovania

Nový pohľad na samosprávu.

Spoločné rozhodovanie ako dobrý nástroj angažovania

2. marca 2018 ŤAHANOVCE 0

Ako občan som považoval za správne ísť voliť a tým ovplyvniť komu dáme právo rozhodovať o veciach verejných  (naše okolie, bezpečnosť, deti, kultúra a iné.) Napadla mi myšlienka podporiť ľudí, ktorí majú nápady a zároveň potrebujú nejaké financie na ich realizáciu.

Povedal som si ako funguje spôsob garantov, ktorý je založený na hlasovaní. Takýto spôsob by mohol fungovať aj na sídliskách. Napríklad ak chcú deti nejaký turnaj alebo iný typ aktivity, či občania žiadajú malý projekt obnovy zelene, navrhujem dať ľuďom možnosť hlasovať o víťazovi. Je však potrebné definovať určitý balík (1% miestneho rozpočtu) na takéto projekty a zároveň určiť počet výhercov (napríklad prvých päť). V takýchto podmienkach by ľudia hlasovali, respektíve by ich to mohlo zaujímať.

Začal som sa zaoberať s touto myšlienkou až som natrafil na odborníčku Ing. Miriam Šebová, PhD., ktorá mi povedala že táto vec už existuje aj v Piešťanoch v Trenčíne či Trnave – volá sa participatívny rozpočet.

Získal som informácie čo to je ako aj prísľub odbornej pomoci najmä v oblasti ekonomických ukazovateľov.

Základným poslaním participatívneho rozpočtovania a plánovania je vytvoriť prostredie pre čo najväčšiu a najkvalitnejšiu možnú občiansku angažovanosť a spoluúčasť pri spravovaní vecí verejných. Princípy maximálnej transparentnosti, prístupnosti a zrozumiteľnosti sú jeho podstatným predpokladom.

Povinnosťou pre všetky aktivity odohrávajúce sa v rámci participatívneho rozpočtu a plánovania je pravidelné zverejňovanie informácií o svojom pôsobení čo umožňuje čo najefektívnejšiu komunikáciu medzi aktívnymi členmi komunít. Zároveň umožňuje verejnosti spoluprácu pri rozvíjaní, realizovaní a kontrolovaní jednotlivých návrhov a projektov.

Čo participatívny rozpočet – povedané inými slovami – znamená?

Participácia – vaša spoluúčasť od navrhovania, cez rozhodovanie, realizovanie, až po vyhodnocovanie projektov.

Sebarealizácia – priestor pre vaše nápady a možnosť pretvárať svet okolo seba. Zanechať tu kúsok seba.

Angažovanosť – je čas začať meniť to, na čo môžeme dosiahnuť.

Spolupráca –  viac hláv, viac rozumu, rozmanitosti a kvality. Je možné že váš projektový nápad zaujme ďalších občanov  natoľko, že vám s ním budú chcieť pomôcť. Je možné, že viacero ľudí bude chcieť riešiť nedostatok, ktorý vidíte aj vy. Logicky, namiesto vypracovávania konkurenčných návrhov, sa budete môcť spojiť, spolupracovať, rozpracovávať ideu spolu a sledovať, ako sa váš nápad rozrastie.

Inovácia – využi svoj potenciál.

Spoločné rozhodovanie ako dobrý nástroj angažovania

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.